TPL0102-100PWR
DigiKey Part Number
296-30048-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-30048-1-ND - Cut Tape (CT)
296-30048-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL0102-100PWR
Description
IC DIG POT 100K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPL0102-100PWR Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
92ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C