TPS2HB16FQPWPRQ1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS2HB16FQPWPRQ1 |
Description | HYDRA 16 MOHM OTP F |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 60A 16-HTSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS2HB16FQPWPRQ1 Models |
Category | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required |
Mfr | Current - Output (Max) 60A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Rds On (Typ) 16mOhm |
Part Status Active | Fault Protection Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
Switch Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Number of Outputs 2 | Grade Automotive |
Ratio - Input:Output 1:1 | Qualification AEC-Q100 |
Output Configuration High Side | Mounting Type Surface Mount |
Output Type N-Channel | Supplier Device Package 16-HTSSOP |
Interface On/Off | Package / Case |
Voltage - Load 3V ~ 28V | Base Product Number |