TPS7A20U33PYCKR
DigiKey Part Number
296-TPS7A20U33PYCKRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS7A20U33PYCKRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS7A20U33PYCKRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS7A20U33PYCKR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 75MA 4-DSBGA
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 75mA 4-DSBGA (0.6x0.6)
EDA/CAD Models
TPS7A20U33PYCKR Models
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.5 mA
PSRR
89dB (1kHz), 88dB ~ 42dB (100Hz ~ 1MHz)
Output Configuration
Control Features
Current Limit, Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.095V @ 75mA