TPSM33606S3QRDNRQ1
DigiKey Part Number
296-TPSM33606S3QRDNRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM33606S3QRDNRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM33606S3QRDNRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM33606S3QRDNRQ1
Description
AUTOMOTIVE, 3V TO 36V INPUT, 0.6
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 600mA 3V - 36V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Non-Isolated PoL Module
Qualification
AEC-Q100
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
11-PowerFQFN Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.18" L x 0.14" W x 0.08" H (4.5mm x 3.5mm x 2.1mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
11-QFN-FCMOD (4.5x3.5)
Current - Output (Max)
600mA
Control Features
Enable, Active High
Power (Watts)
1.98 W