UC3902DTR
DigiKey Part Number
296-41794-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-41794-1-ND - Cut Tape (CT)
296-41794-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UC3902DTR
Description
IC LOAD SHARE CONTROLLER 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Load Share Controller PMIC 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UC3902DTR Models
Category
Voltage - Supply
2.7V ~ 20V
Manufacturer
Texas Instruments
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Applications
Load Share Controller
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Supply
4mA