UCC21750DW
DigiKey Part Number
296-UCC21750DW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC21750DW
Description
DGTL ISO 5.7KV 1CH GT DVR 16SOIC
Customer Reference
Detailed Description
10A Gate Driver Capacitive Coupling 5700Vrms 1 Channel 16-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCC21750DW Models
Category
Current - Output High, Low
10A, 10A
Mfr
Current - Peak Output
10A
Packaging
Tube
Current - DC Forward (If) (Max)
20 mA
Part Status
Obsolete
Voltage - Output Supply
13V ~ 33V
Technology
Capacitive Coupling
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Isolation
5700Vrms
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Common Mode Transient Immunity (Min)
150V/ns