UCC39002DR
DigiKey Part Number
296-28012-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-28012-1-ND - Cut Tape (CT)
296-28012-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCC39002DR
Description
IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Load Share Controller PMIC 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCC39002DR Models
Category
Voltage - Supply
4.375V ~ 14.25V
Manufacturer
Texas Instruments
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Applications
Load Share Controller
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Supply
2.5mA