TK65S04N1L,LQ
TK65S04N1L,LQ
DigiKey Part Number
TK65S04N1LLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TK65S04N1LLQCT-ND - Cut Tape (CT)
TK65S04N1LLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK65S04N1L,LQ
Description
MOSFET N-CH 40V 65A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 65A (Ta) 107W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK65S04N1L,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 300µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2550 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
107W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
DPAK+
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.3mOhm @ 32.5A, 10V