TK80S06K3L(T6L1,NQ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TK80S06K3L(T6L1NQ-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TK80S06K3L(T6L1,NQ |
Description | MOSFET N-CH 60V 80A DPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 80A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount DPAK+ |
EDA/CAD Models | TK80S06K3L(T6L1,NQ Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4200 pF @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) | Power Dissipation (Max) 100W (Tc) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package DPAK+ |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 40A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA |