VPP10-1000
VPP10-1000
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
VPP10-1000
DigiKey Part Number
237-1053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP10-1000
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 5V, Series 10V Secondary Parallel 2A, Series 1A Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPP10-1000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
10VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 5V, Series 10V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 2A, Series 1A