VPP12-400
DigiKey Part Number
237-1082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP12-400
Description
PWR XFMR LAMINATED 5VA TH
Detailed Description
Laminated Core 5VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6.3V, Series 12.6V Secondary Parallel 800mA, Series 400mA Through Hole
EDA/CAD Models
VPP12-400 Models
Power - Max
5VA
Size / Dimension
41.28mm L x 33.32mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)
Parallel 800mA, Series 400mA