64WR10KLF
DigiKey Part Number
987-1061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
64WR10KLF
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
64WR10KLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)
Tolerance
±10%