Image for P260P-D1AS3CB100K is not available
P260P-D1AS3CB100K
DigiKey Part Number
P260P-D1AS3CB100K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P260P-D1AS3CB100K
Description
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
TT Electronics/BI
Rotation
295°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Part Status
Active
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
1/4-32
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Square - 0.500" x 0.500" Face x 0.500" H (12.70mm x 12.70mm x 12.70mm)