PEAMW30I-18-B2
DigiKey Part Number
3989-PEAMW30I-18-B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMW30I-18-B2
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 30 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.90" L x 1.69" W x 1.28" H (73.6mm x 42.8mm x 32.5mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
620mA
Standard Number
Power (Watts)
30 W