VDRH20X150BKE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 22.50mm
VDRH20X150BKE
DigiKey Part Number
VDRH20X150BKE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRH20X150BKE
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 22.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
168J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 22.50mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V