IHLP4040DZER1R8M11
DigiKey Part Number
541-1313-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1313-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1313-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER1R8M11
Description
FIXED IND 1.8UH 17A 5 MOHM SMD
Detailed Description
1.8 µH Shielded Molded Inductor 17 A 5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER1R8M11 Models
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
4040
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
16A