WSL0805R0200FEA
DigiKey Part Number
WSLA-.02TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLA-.02CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLA-.02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSL0805R0200FEA
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSL0805R0200FEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)