BAS40-06-E3-18 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAS40-06-E3-18 |
Description | DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23 |
Manufacturer Standard Lead Time | 41 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Anode 40 V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BAS40-06-E3-18 Models |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division | Reverse Recovery Time (trr) 5 ns |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 30 V |
Part Status Active | Operating Temperature - Junction 125°C (Max) |
Diode Configuration 1 Pair Common Anode | Mounting Type Surface Mount |
Technology Schottky | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA |