BZT52B6V8-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZT52B6V8-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT52B6V8-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZT52B6V8-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B6V8-G3-08
Description
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
410 mW