SMA5J24CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 903
Comchip Technology
Image for SMA5J24CAHE3/61 is not available
SMA5J24CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMA5J24CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J24CAHE3/61
Detailed Description
38.9V Clamp 12.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V