SMAJ24CAHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 15,619
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Similar
STMicroelectronics
Similar
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Image for SMAJ24CAHE3/5A is not available
SMAJ24CAHE3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ24CAHE3/5AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ24CAHE3/5A
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V