SMBJ26D-M3/I
DigiKey Part Number
SMBJ26D-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ26D-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ26D-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26D-M3/I
Description
TVS DIODE 26VWM 41.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41.6V Clamp 14.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
29.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.6V