V10PM104SHM3/I
DigiKey Part Number
112-V10PM104SHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V10PM104SHM3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V10PM104SHM3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10PM104SHM3/I
Description
RECTIFIER, 10A, 100V, TMBS SCHOT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
35 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
260pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C