V10PM10HM3/H
DigiKey Part Number
112-V10PM10HM3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V10PM10HM3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V10PM10HM3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10PM10HM3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 100 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 10 A