VS-20ETS12S-M3
DigiKey Part Number
VS-20ETS12S-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20ETS12S-M3
Description
DIODE STANDARD 1200V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 20A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-20ETS12S-M3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 20 A