VS-30ETH06FP-N3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Diode 600 V 30A Through Hole TO-220-2 Full Pack
VS-30ETH06FP-N3
DigiKey Part Number
VS-30ETH06FP-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30ETH06FP-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.6 V @ 30 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-2 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
30A