IRFP054PBF
DigiKey Part Number
IRFP054PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP054PBF
Description
MOSFET N-CH 60V 70A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
91 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 70A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-247AC
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4500 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 54A, 10V