SIHB16N50C-E3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 742-SIHB16N50C-E3-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SIHB16N50C-E3 |
Description | MOSFET N-CH 500V 16A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 500 V 16A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V |
Packaging Tube | Vgs (Max) ±30V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 250W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 8A, 10V | Base Product Number |