SUM90N10-8M2P-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 23,651
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5,764
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
onsemi
Infineon Technologies
IXYS
IXYS
In Stock: 983
In Stock: 703
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 90A (Tc) 3.75W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SUM90N10-8M2P-E3
DigiKey Part Number
SUM90N10-8M2P-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUM90N10-8M2P-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUM90N10-8M2P-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUM90N10-8M2P-E3
Description
MOSFET N-CH 100V 90A TO263
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SUM90N10-8M2P-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6290 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.2mOhm @ 20A, 10V