T55B107M6R3C0035
DigiKey Part Number
718-2021-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2021-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2021-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55B107M6R3C0035
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 35mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55B107M6R3C0035 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V