ACASA5002S5002P1AT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACASA5002S5002P1AT |
Description | RES ARRAY 4 RES 50K OHM 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50k Ohm ±0.1% 125mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±25ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACASA5002S5002P1AT Models |
Category | Number of Pins 8 |
Manufacturer Vishay | Power Per Element 125mW |
Series | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Grade Automotive |
Circuit Type Isolated | Qualification AEC-Q200 |
Resistance (Ohms) 50k | Applications Voltage Divider (TCR Matched) |
Tolerance ±0.1% | Mounting Type Surface Mount |
Number of Resistors 4 | Package / Case 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals |
Resistor Matching Ratio ±0.05% | Size / Dimension 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm) |
Resistor-Ratio-Drift ±15ppm/°C | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |