890273425007CS
DigiKey Part Number
732-11833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890273425007CS
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
890273425007CS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V