DC1203824W2B-BT0
DigiKey Part Number
345-DC1203824W2B-BT0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC1203824W2B-BT0
Description
FAN 120X38MM 24VDC PWM/TACH
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 178.4 CFM (5.00m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
54.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
37.2 W
Termination
4 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
38.00mm
Approval Agency
CE, cURus
Air Flow
178.4 CFM (5.00m³/min)
Current Rating (Amps)
1.55A
Static Pressure
0.940 in H2O (234.1 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C