BT258S-800R,118
DigiKey Part Number
1740-1096-2-ND - Tape & Reel (TR)
1740-1096-1-ND - Cut Tape (CT)
1740-1096-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT258S-800R,118
Description
SCR 800V 8A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 8 A Sensitive Gate Surface Mount DPAK
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
500 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
75A, 82A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - On State (It (AV)) (Max)
5 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A