890273425007CS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-11833-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 890273425007CS |
Description | CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 890273425007CS Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - DC 250V | Applications General Purpose |