ALM200PS19
DigiKey Part Number
1470-4872-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALM200PS19
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 201W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 201 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALM200PS19 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 4 Position
Region Utilized
International
Cord Length
35.4" (0.9m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
8.23" L x 3.23" W x 1.69" H (209.0mm x 82.0mm x 43.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CSA, PSE, RCM, TUV
Voltage - Output
19V
Standard Number
Current - Output (Max)
10.6A
Base Product Number
Power (Watts)
201 W