AQM450PS48
DigiKey Part Number
1470-AQM450PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQM450PS48
Description
450W DESKTOP GAN MEDIACL AC-DC P
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 450 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
450 W
No Load Power Consumption
400mW
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tray
Efficiency
94%
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.24" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
10.00" L x 4.56" W x 1.85" H (254.0mm x 115.8mm x 47.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, EN, UKCA, UL
Current - Output (Max)
9.38A