DNR480PS24-I
DigiKey Part Number
1470-1101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNR480PS24-I
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
EDA/CAD Models
DNR480PS24-I Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Size / Dimension
4.57" L x 6.89" W x 4.92" H (116.0mm x 175.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
20A
Base Product Number
Power (Watts)
480W