ECL25US09-S
DigiKey Part Number
1470-1191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL25US09-S
Description
AC/DC CONVERTER 9V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 9V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL25US09-S Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
9V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.8 A