HDS3000PS48
DigiKey Part Number
1470-2685-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDS3000PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDS3000PS48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
14.41" L x 5.00" W x 5.00" H (366.0mm x 127.0mm x 127.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
62.5 A