HRC0524S600P
DigiKey Part Number
1470-HRC0524S600P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRC0524S600P
Description
SINGLE O/P DC-HV DC PCB MOUNT 5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 0 ~ 600V 8.33mA 22V - 30V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HRC0524S600P Models
Category
Current - Output (Max)
8.33mA
Mfr
Power (Watts)
5 W
Series
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Packaging
Box
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
10-DIP Module
Voltage - Input (Min)
22V
Size / Dimension
2.55" L x 1.30" W x 0.60" H (64.8mm x 33.0mm x 15.2mm)
Voltage - Input (Max)
30V