SHP350PS48
DigiKey Part Number
1470-2232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHP350PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
7.00" L x 3.60" W x 2.10" H (177.8mm x 91.4mm x 53.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
7.3 A