XP60SL600DH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XP60SL600DH |
Description | MOSFET N-CH 600V 7A TO252 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 7A (Tc) 2W (Ta), 56.8W (Tc) Surface Mount TO-252 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1072 pF @ 100 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 56.8W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |