CC0805FRNPO0BN102
DigiKey Part Number
311-3585-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3585-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3585-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805FRNPO0BN102
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NPO 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0805FRNPO0BN102 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)