SMBJ33CA/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ33CA/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ33CA/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ33CA/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33CA/TR7
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V