WSL0805R0200FEA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WSL0805R0200FEA |
Description | RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WSL0805R0200FEA Models |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.018" (0.46mm) |