ATS-1144-C1-R0
DigiKey Part Number
ATS1505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-1144-C1-R0
Description
1/2 BRICK HEATSINK 58X61X11.4MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink Half Brick DC/DC Converter Aluminum Top Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATS-1144-C1-R0 Models
Category
Shape
Rectangular, Angled Fins
Mfr
Length
2.323" (59.00mm)
Series
Width
2.401" (61.00mm)
Packaging
Bulk
Fin Height
0.449" (11.40mm)
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.90°C/W @ 200 LFM