RFB300-48S28-R5J
DigiKey Part Number
454-1485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFB300-48S28-R5J
Description
DC DC CONVERTER 16.8-29.4V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 16.8 ~ 29.4V 11A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
11A
Mfr
Power (Watts)
300 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)