AZ9861-1C-24DC2R1
DigiKey Part Number
3385-AZ9861-1C-24DC2R1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ9861-1C-24DC2R1
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Must Operate Voltage
14.4 VDC
Manufacturer
American Zettler
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
6 ms
Packaging
Box
Release Time
3 ms
Part Status
Active
Features
280-ISO, Resistor
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
66.7 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
40VDC - Max
Coil Resistance
360 Ohms