PC785-1C-24S-R-X
DigiKey Part Number
2634-PC785-1C-24S-R-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC785-1C-24S-R-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 17A 24V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Packaging
Tray
Features
Resistor, Sealed - Fully
Coil Current
64 mA
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
17 A
Coil Power
1.5W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
375 Ohms
Must Operate Voltage
14.4 VDC